COVID-19 Tarcza antykryzysowa. Uprawnienia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

W ostatnich tygodniach mierzymy się z wielowymiarowym kryzysem bez precedensu dla naszego pokolenia.

W dniu 20 marca br. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, a w ślad za nim, w dniu 31 marca wszedł w życie pakiet ustaw wdrażających rozwiązania antykryzysowe.

Na w/w pakiet ustaw składają się:

  • Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa);
  • Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy);
  • Ustawa o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Jakie najważniejsze formy wsparcia finansowego przewiduje więc tzw. Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

I. Świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe w wysokości 2080,00 PLN otrzymasz, jeśli:

  • Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. (nie zawiesiłeś działalności) i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe:
    • 1. był o co najmniej 15% niższy od przychodu, który uzyskałeś w miesiącu poprzedzającym,
    • 2. nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.
  • Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., ale zawiesiłeś ją po 31 stycznia 2020 r. i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe, nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.
  • Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
  • Mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Świadczenie postojowe w wysokości 1 300 zł otrzymasz, jeśli: 

  • Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. i rozliczasz podatek kartą podatkową oraz jesteś zwolniony z opłacania podatku VAT.
  • Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
  • Mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP. Zaleca się złożenie wniosku ONLINE za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Link do czytelnej instrukcji w jaki sposób złożyć wniosek:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/3264488

II. Zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy.

Aby ZUS zwolnił Cię z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, musisz złożyć wniosek RDZ.

Spełniasz warunki, jeżeli:

  • Wykonywałeś działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenia albo byłeś płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r., albo jesteś duchownym.
  • Gdy opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenia Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł, tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.
  • Nie korzystałeś do tej pory ze świadczeń z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy.
  • Musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
  • Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.

Zaleca się złożenie wniosku ONLINE za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Link do czytelnej instrukcji w jaki sposób złożyć wniosek:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/detail/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-zamarzec-maj-2020-r_/2551396

III. Dofinansowanie starosty dla samozatrudnionego.

Tarcza przewiduje możliwość uzyskania dofinansowania do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w postaci comiesięcznych świadczeń, udzielanych przez starostę powiatowego na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ich wysokość jest uzależniona od stopnia spadku obrotów przedsiębiorcy i powiązana z miesięcznym minimalnym wynagrodzeniem. Wartość pomocy może wynieść od 1.300 do 2.340 złotych miesięcznie w zależności od wysokości spadku comiesięcznych obrotów (od 30 do 80%).

O dofinansowanie starosty powiatowego mogą ubiegać się osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników. Warunkiem, który należy spełnić, jest spadek obrotów (liczony ilościowo lub wartościowo) w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Ponadto, przedsiębiorca jest zobligowany do prowadzenia działalności przez cały okres otrzymywania dofinansowania, a także przez taki sam okres po zakończeniu dofinansowania.

Przedsiębiorca, chcący otrzymać dofinansowanie do kosztów działalności, powinien w ciągu 14 dni od ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy (właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności) złożyć w tym urzędzie odpowiednio uzupełniony wniosek.

Odpowiednie formularze wniosków i oświadczeń powinny zostać udostępnione na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy z chwilą ogłoszenia naborów: www.praca.gov.pl. Wymogi formalne wniosku określa art. 15zzc ust. 8 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. (Dz.U.2020.568).

Na dzień sporządzenia powyższego artykułu wzór przedmiotowego wniosku dla PUP Katowice nie jest jeszcze gotowy.

Rankiem w dniu 7 kwietnia do Sejmu trafił projekt ustawy określanej mianem Tarczy 2.0., którego najważniejszym novum wydaję się być propozycja by w miejsce jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne – w postaci świadczenia postojowego – wprowadzić możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie, pozostawiając jednocześnie Radzie Ministrów możliwość podjęcia decyzji o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia. Pełna lista świadczeń dla Przedsiębiorców dostępna jest na głównym serwisie internetowym polskiego rządu pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dlaprzedsiebiorcy

adwokamichalsamsonowski.jpg Autor wpisu:
 adw. Michał Samsonowski
 Adwokat przy Izbie Adwokackiej w Katowicach

Copyright 2020 Kancelaria BSS

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ich. Dowiedz się więcej

Rozumiem